SVEČANOST OTVORENJA SPOMEN PODRUČJA „MINSKO POLJE“

U Lovasu je 16. listopada, u okviru obilježavanja Dana sjećanja na žrtve srpske agresije, svečano otvoreno spomen-područje „Minsko polje“ u spomen na 89 poginulih i ubijenih mještana Općine Lovas i jednu nestalu osobu, stradalih tijekom velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku.

Svečanosti otvorenja nazočili su članovi obitelji - supruge, majke i očevi, sinovi i kćeri, braća i sestre i rodbina poginulih, ubijenih i nestalih mještana Općine Lovas, hrvatski branitelji i predstavnici Udruga iz Domovinskog rata. Uz njih, svečanosti su nazočili izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Josip Šarić, izaslanik predsjednika RH brigadir Dražen Batrnek, izaslanik ministra obrane, umirovljeni general-bojnik Željko Živanović, zastupnici u Hrvatskom saboru, župan Vukovarsko-srijemske županije Damir Dekanić, načelnica Općine Lovas Tanja Cirba, nadbiskup osječko-baranjski mons. Đuro Hranić, autori spomen-područja i brojni okupljeni u čast žrtvi mještana Općine Lovas.

Otkrivanjem spomen-ploče, spomen obilježje su otvorili: Jelena Baketa, majka poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, Predraga i Gorana, Pero Sabljak, sin Marka i nećak Ivana, hrvatskih branitelja stradalih na minskom polju, Josip Balić, sin Katarine i Marina Balića, oboje krvnički ubijeni i potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

U službenom dijelu programa, nazočnima su se na svečanom otvorenju obratili općinska načelnica Tanja Cirba, vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, zastupnik Josip Šarić i izaslanik predsjednika Vlade, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

Ministar Tomo Medved poručio je u obraćanju da je u svijesti hrvatskoga naroda žrtva mještana Lovasa poznata pod nazivom „Krvava berba grožđa“. „Prije 32 godine u Lovasu su četnici po ulasku u mjesto počinili strašan zločin, uz ubojstva, mučenja i tjeranje ljudi kroz minsko polje“. Poručio je da je ovo jedinstveno spomen-obilježje u Hrvatskoj. „Ovaj križ prosut kroz polje simbolizira žrtvu koja je ovdje podnesena. Ovo je veliki dan za Lovas jer ovo dostojanstveno spomen-područje ostaje vječno za sjećanje na stradanje i simbolizira žrtvu koja je na ovom mjestu podnijeta za našu današnju slobodu“. Ministar Medved je zahvalio načelnici Općine Lovas i svima koji su sudjelovali u ovom projektu koji je podržalo Ministarstvo hrvatskih branitelja. u Domovinskom ratu i pokazatelj da u proteklim godinama Vlada ulaže napore i sredstva za dostojanstveno obilježavanje svi bolnih mjesta na kojima se stvarala hrvatska sloboda kako bi istina

Ministar je naposlijetku istaknuo da ga raduje što će spomen-područje u Lovasu posjećivati i učenici završnih razreda osnovnih škola u okviru programa posjeta Vukovaru. „U današnjem vremenu kada se sve relativizira važno je pročitati ovih 89 imena ovdje i znati za žrtvu koju su podnijeli, ovo mjesto je izvor snage. Posebno je važno da to znaju naši mladi i raduje me da će 40.000 djece koji godišnje dolaze u Memorijalni centar u Vukovaru doći i ovdje u Lovas i na taj način dalje svojim prijateljima i obiteljima diljem Hrvatske pronositi istinu o žrtvi Lovasa", zaključio je.

Spomen područje „Minsko polje“ u Lovasu blagoslovio je mons. Đuro Hranić, nadbiskup osječko-baranjske nadbiskupije uz domaćeg župnika Domagoja Vidakovića, nakon čega su izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće.

Vrijednost ovog projekta doseže gotovo 3,5 milijuna kn, koje su zajednički financirali Ministarstvo hrvatskih branitelja i Općina Lovas, uz financijsku potporu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Vukovarsko-srijemske županije i prijateljske Općine Malinska – Dubašnica.